Meyve Suları Arasındaki Farkları Biliyormusunuz?

Sıkma %100 Meyve Suyu: Taze meyvelerden direkt sıkılan içindeki doğal meyve oranı %100’ü bulan içecek grubudur. Lony Meyve Suyu bu grubun içindedir. Lony Portakal Suyu %100 portakal içerir ve içerisinde hiçbir katkı maddesi içermez. Besin değeri en yüksek olan meşrubat %100 meyve suyudur. Lony Portakal Suyu kesinlikle konsantreden değildir.

Konsantre %100 Meyve Suyu: Meyveler sıkıldıktan sonra suyu uçurulur, konsantre edilir ve sonra uçurulan su miktarı kadar su ve diğer maddeler ilave edilerek meyve suyu haline getirilen içecek grubudur.

Meyve Nektarı: İçindeki meyve oranı meyve çeşidine göre %25 ile %50 arasında değişen meşrubat grubudur. Gıda kodeksine göre meyve nektarlarındaki meyve oranları şöyledir:

Detaylı Bilgi için Tıklayınız...

 

DOMATES SUYU

Domates Hakkında

Patlıcangillerden bir çeşit bitkidir. Ürünü için yetiştirilir. Anavatanı Meksika ve Peru'dur. Yabani türünün meyveleri yuvarlak ve kiraz kadar küçüktür. B,C vitaminleri bakımından zengindir. Gövde ve yapraklarında solanin denilen zehirli bir alkoloid bulunur.

Domates Suyunun Faydaları

Bol ve çeşitli vitaminleri, mineralleri ve faydalı organik asitleri ile tıbbi değeri çok yüksek bir sebze olan domatesin, vücuda kükürt, fosfor ve organik sodyum verdiğini vurgulayan uzmanlar, bir domatesteki C vitamininin, tavsiye edilen günlük miktarın yüzde 50 sinden fazla olduğunu bildiriyor.

·     Uzmanlar, domatesin damarları yumuşattığını, kanı durulttuğunu, üre miktarını düşürdüğünü, vücudu gençleştirdiğini belirterek,

·     Kalp, karaciğer, böbrek bozuklukları için çok faydalıdır.

·     Domatesin, böbrekleri çalıştırarak bol idrar söktürdüğünü ifade eden uzmanlar, vücutta biriken üre asidi ve ürat tuzlarını eriterek idrarla dışarı attığını, vücutta biriken suyu boşalttığını kaydediyor.

·     Kansere tutulmamak için domatesin iyi bir sebze olduğunu bildiriyor.

·     Safra ve böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur

·     Domatesin C ve E vitaminleri içerir, zengin bir potasyum kaynağı olduğunu ve çok az miktarda tuz bulunduğu için, yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve vücudun su tutmasını engeller.

·     Domateste, yüksek oranda bulunan C vitamini, bağışıklık sisteminin gelişmesinde, grip ve nezle gibi hastalıkların tedavisinde faydalıdır.

·     Domatesin hazmı kolaylaştırdığını, özellikle nişastalı yiyeceklerin (hamur işleri, kuru erzak) kolay sindirilmesini sağladığı belirtiliyor.

·     Damar sertliğini giderir.

·     Romatizma ve nikriste faydalıdır. 

·     Kabızlığı giderir.

·     Mide ve bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar.

·     Cilde tazelik ve pembelik verir. İsiliği ve mayasılı giderir.

·     Nasırların sökülmesine yardımcı olur.

·     Çıbanların olgunlaşmasını sağlar.

·     Arı sokmasında ve yanıkların tedavisinde faydalanılır.

·     Midesi zayıf olanlar,böbrek ve mesanelerinde iltihap olanlar,domates suyunu içmelidirler.

·     Antioksidan özelliği ile kansere ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini, felç geçirme ve katarakt tehlikelerini azaltır.

·     Kalbi hastalıklara karşı koruyan ve daha birçok faydası olan likopen maddesi, domates suyunun %85'inde bulunur.Ayrıca likopen kısır erkeklerde sperm yoğunluğunu ve hareketliliğini arttırarak kısırlığı önler.

 

Organize Sanayi Bölgesi 2. Etap 21. Cadde Antalya / TÜRKİYE
T:
+90 242 258 18 48   F: +90 242 258 18 49  
 
info@nobeltarim.com